Zdravie


„Zdravie máš len jedno“

Ako nepodľahnúť jarnej únave

Po zime sa cítite slabí, smutní a bez energie. Do práce chodíte ako za trest a okolo obeda by ste najradšej zaliezli do postele. Nič vás nebaví a zlá nálada je celodenným spoločníkom. O čo ide? Zasiahla vás jarná únava. Nelakajte sa, životu nebezpečná nie je. Ide skôr o prirodzenú odpoveď organizmu na nedostatok svetla, minimum teplých lúčov a znížený príjem vitamínov v strave počas zimných mesiacov. Tento problém pritom nepatrí k "výdobytkom" modernej doby. Jarná únava trápila aj naše babičky, ktoré proti nej bojovali dostupnými prírodnými prostiedkami. Na prečistenie a naštartovanie organizmu po dlhej zime používali napríklad čaj z mladých listov brezy ci z vňate marinky voňavej. Ak ich vyskúšate, určite nič nepokazíte. Do jedájnička zaraďte aj prvé jarne životabudiče ako žeruchu, pažítku či mladé listy púpavy. Dobrým tipom je aj červená repa. Šťava z nej síce nechutí práve najlepšie, ale postará sa o prečistenie pečene a krvi, čím sa posilní imunitný systém.

Ako teda nepodľahnúť jarnej únave?

Jedzte striedmo

Po raňajkách si doprajte desiatu z jogurtu a čerstvého ovocia. Obed by mal byť striedmy, nezabudnite na čerstvý šalát. Na olovrant si dajte celozrnné pečivo a deň zakončite chutnými cestovinami.

Doprajte si svetlo

Nedostatok svetla má za následok ponurú náladu. Z tmavej kancelárie vybehnite počas dňa aspoň na pár minút von. Chvíľka na vzduchu vám vylepší celé poobedie.

Pite veľa tekutín

Dospelý človek by mal počas dňa telu dodať dva až tri litre tekutín. Nezanedbávajte to. Bonusom pre organizmus sú napríklad zriedené zeleninové šťavy.

Smejte sa

V spoločnosti priateľov sa na smútok a únavu zabúda oveľa ľahšie. Čas trávte s ľuďmi, s ktorými je zábava, alebo s ktorými sa cítite dobre. Alebo sa len tak na seba usmejte do zrkadla. Možno to znie zvláštne, ale veselé grimasy pomáhajú.

Rozhýbte telo

Jarnú depresiu sledovaním televízie nezaženiete. Ak chcete, aby vám telom prúdil hormón šťastia endorfín, musíte sa hýbať. Ak vás šport naozaj nebaví, skúste sa premôcť a krátke vzdialenosti absolvujte pešo. Pol hodinka chôdze na čerstvom vzduchu denne úplne stačí.

Venujte sa koníčkom

Človek, ktorý má záľuby, zvláda záťaž spojenú s jarnou únavou ľahšie. Svoju pozornosť totiž neupiera len na sledovanie svojich nepríjemných pocitov a nálad, ale zameriava sa práve na to, čo ho baví a jeho psychike to prospieva.

Chrúmajte vitamíny

Ideálna dávka v tomto období je pol kila surového ovocia a zeleniny denne. (inak toto platí celoročne).

Obmedzte cigarety

Cigarety sú pre organizmus záťažou a pocit vyčerpanosti ešte znásobujú. Ak chcete s únavou zatočiť, cigaretám dajte zbohom, alebo radikálne znížte ich spotrebu.

Jarná únava

...