Fitness


„Šport a zdravý životný štýl“

Kuskus so zeleninou

Kuskus je vlastne jemnozrnná cestovina. Vyrába sa mletím a drvením tvrdozrnnej pšenice, z tzv semoliny, ktorá je pre výrobu kuskusu najlepšia. Z nej sa potom robia maličké guličky. Kuskus obsahuje veľa uhľohydrátov, bielkoviny, vlákninu, vitamíny skupiny B, E, vápnik, fosfor, železo a čo je najlepšie, že kuskus obsahuje iba malé minimum tuku.

Potrebujeme

1 šálku kuskusu, 1 cibuľu, 1 rajčinu, 2 papriky, 3 malé čerstvé uhorky (alebo 1 menšia cuketa), soľ, korenie, akákoľvek zmes korenia a byliniek (napríklad na pizzu), sójovú omáčku, olivový olej.

Kuskus so zeleninou

Ako na to

Všetku zeleninu si nakrájame na malé kúsky. Kuskus si dáme do hrnca, osolíme a zalejeme vriacou vodou asi tak 1 – 1,5 centimetra nad kuskus. Premiešame, zakryjeme pokrievkou a necháme nabopna. Na väčšej panvici si na oleji urestujeme cibuľu dozlatista, pridáme ostatnú zeleninu a všetky ingrediencie, podlejeme troškou vody a dusíme asi tak 5 minút. Nakoniec pridáme kuskus, premiešame, chvíločku prehrejeme, odstavíme.

Kuskus so zeleninou

Kuskus so zeleninou

Kuskus so zeleninou

Kuskus so zeleninou

Môžeme podávať. Ako už bolo spomenuté, kuskus má málo tuku. 100g kuskusu má len necelý 1g tuku a cca 117 kalórií. Ako už vieme zelenina má zanedbateľné množstvo kalórií. Kuskus je určite vhodný aj na redukciu hmotnosti, aj keď má trochu viacej sacharidov (100g kuskusu – 22g sacharidov), na druhej strane ich energiu dobre využijete pri športe.

Kuskus so zeleninou

...

Už vieš čo ťa dostane do formy?