Domček


„Môj dom, môj hrad“

Rýchle tipy a triky ako ušetriť elektrickú energiu v domácnosti

V dnešnom svete, kde je energia cenným zdrojom, efektívne hospodárenie s elektrickou energiou nie je len dobrým nápadom pre životné prostredie, ale aj pre váš rozpočet. Tu sú rýchle tipy, ako ušetriť elektrickú energiu doma, bez toho aby ste museli značne meniť svoj životný štýl.

1. LED žiarovky

Vymeňte staré žiarovky za LED varianty. Zatiaľ čo sú možno trochu drahšie ako bežné žiarovky, v dlhodobom horizonte vám ušetria peniaze a sú energeticky efektívnejšie (LED žiarovky dokážu ušetriť až 80% el. energie oproti klasickým žiarovkám).

...

2. Vypínanie elektroniky

Elektronika v pohotovostnom režime môže nepriamo spotrebovávať veľa energie. Vytiahnite ich zo zásuvky alebo používajte časovo nastaviteľné spínače, keď elektroniku práve nepoužívate, hlavne v noci.

3. Energeticky úsporné spotrebiče

Pri výbere nových spotrebičov dbajte na energetickú triedu. Moderné spotrebiče s triedou A alebo A+ sú efektívnejšie a menej náročné na energiu.

4. Pravidelná údržba spotrebičov

Udržujte spotrebiče v dobrom stave. Pravidelná údržba, či už ide o čistenie filtrov vo vašom klimatizačnom zariadení alebo o odmrazovanie mrazničky (nadmerné množstvo ľadu v mrazničke zvyšuje spotrebu až o 10%), môže zlepšiť ich efektivitu.

5. Denné svietenie

Využívajte prirodzené svetlo počas dňa a minimalizujte používanie umelého osvetlenia.

6. Inteligentné termostaty

Nastavte si inteligentné termostaty, ktoré môžu regulovať teplotu domu podľa vášho rozvrhu, čo vám umožní minimalizovať spotrebu energie.

7. Vypínajte nabíjačky

Nabíjačky elektronických zariadení spotrebúvajú energiu aj keď nie sú pripojené k zariadeniu. Vypínanie ich po použití môže byť jednoduchým spôsobom, ako znižovať energetické straty. Jednoducho, keď si nabijete mobil, nabíjačku vytiahnite zo zásuvky.

8. Energetická revízia domu

Zvážte profesionálnu energetickú revíziu vášho domu. Experti môžu identifikovať oblasti, kde je možné zlepšiť izoláciu alebo vymeniť okná na energeticky efektívnejšie.

9. Umiestnenie chladničky

Ak je to možné, chladničku nedávajte k zdroju tepla, napríklad k radiátoru. Chladnička pracuje efektívnejšie pri nižšej vonkajšej teplote. Môžete ušetriť až 10% energie. Teplotu v chladničke majte nastavenú na 7 stupňov, pri každom ďalšom znižovaní teploty stúpa spotreba.

10. Používajte pokrievku na hrnci

Pri varení určite používajte pokrievku, môžete znížite spotrebu energie o 1/4. Veľmi dobrým riešením môže byť aj tlakový hrniec, ktorý dokáže ušetriť až 50% energie ( Viac o tlakovom hrnci si môžete prečítať v našom samostatnom článku ).

S malými úpravami a vedomými rozhodnutiami môžete dosiahnuť značné úspory elektrickej energie v domácnosti. Tieto tipy vám pomôžu nielen šetriť peniaze, ale aj urobiť svoj dom ekologickejším.

žiarovka

...