Domček


„Môj dom, môj hrad“

Skleník, fóliovník alebo parenisko? Ako si vybrať správny spôsob pre pestovanie rastlín

Keď sa rozhodujete, ako zabezpečiť ideálne podmienky pre pestovanie rastlín, môžete zvážiť viacero možností. Medzi najčastejšie používané patria skleník, fóliovník a parenisko. Každý z týchto spôsobov má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité zvážiť, ktorý z nich bude pre vás ten správny.

Skleník

Skleník je konštrukcia s pevnými stenami a strechou z priehľadného materiálu, ako je sklo alebo polykarbonát. Poskytuje stabilné a kontrolované prostredie pre rastliny, kde je možné regulovať teplotu, vlhkosť a osvetlenie. Skleníky sú vhodné pre dlhodobé pestovanie citlivých rastlín a môžu byť využívané celý rok. Avšak, nákup a inštalácia skleníka môžu byť finančne náročné a vyžadujú určitú údržbu. Skleník je uzavretá stavba, ktorá bráni tepelným stratám, takže vzniká tzv. skleníkový efekt, ktorý je ideálnym prostredím pre rýchlenie, pestovanie či prezimovanie rastlín. Pre predĺženie pestovateľskej sezóny je možné skleník aj vykurovať. Snáď jedinou nevýhodou je vyššia nákupna cena a nemožnosť skleník premiestňovať.

Skleník

Fóliovník

Fóliovník je jednoduchá a cenovo dostupná alternatíva ku skleníkom. Skladá sa z kovovej konštrukcie a priehľadnej fólie, ktorá chráni rastliny pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Fóliovníky sú ideálne pre sezónne pestovanie a ochranu mladých rastlín pred jarným mrazom. Sú ľahké na inštaláciu a demontáž, no nemusia byť tak odolné a stabilné ako skleníky. Výhodami foliovníka sú hlavne nižšia obstarávacia cena a možnosť premiestňovania. Nevýhoda je, že ho nemožno využiť na prezimovanie rastlín a hlavne, že životnosť fólie je nízka. Fólia sa zvyčajne rýchlo opotrebuje alebo potrhá. Z tohto dôvodu je nutné ju približne raz za päť rokov vymeniť. Tu je potrebné zvážiť finančnú výhodonosť voči skleníku.

Parenisko

Parenisko je jednoduchá forma ochrany rastlín pred mrazom a nepriaznivým počasím. Môže to byť napríklad drevená alebo kovová konštrukcia pokrytá netkanou textíliou alebo priehľadnou fóliou. Pareniská sú skvelou voľbou pre ochranu citlivých rastlín počas chladných dní, no neponúkajú takú dlhodobú stabilitu a reguláciu podmienok ako skleníky. Parenisko slúži najmä na predpestovanie priesad či pestovanie nižších druhov rastlín. Hlavnými výhodami pareniska sú nízka obstarávacia cena a dobrá tepelná izolácia. Nevýhodou je, ako sme už spomenuli, že je len pre rastliny nízkeho vzrastu.

Pri výbere medzi skleníkom, fóliovníkom a pareniskom je dôležité zvážiť vaše potreby, rozpočet a typ rastlín, ktoré chcete pestovať. Každá možnosť má svoje miesto v záhradníctve a môže vám pomôcť dosiahnuť úspešné výsledky. Bez ohľadu na váš výber, správne zazimovanie a ochrana rastlín v zime je kľúčová pre úspešný pestovateľský rok.

Parenisko

...