Domček


„Môj dom, môj hrad“

Voda je vzácna: 10 tipov, ako ušetriť vodu v domácnosti a znížiť účty

Voda je drahocenný zdroj, ktorý je pre život na Zemi nevyhnutný. Napriek tomu s ňou často plytváme bez toho, aby sme si to uvedomovali. Aj malé zmeny v našich každodenných návykoch však dokážu priniesť veľké rozdiely a ušetriť značné množstvo vody. V tomto článku vám predstavíme 10 praktických tipov, ako ušetriť vodu v domácnosti a znížiť tak účty za vodu.

1. Opravte kvapkajúce kohútiky

Aj malá kvapkajúca voda môže za rok premrhať desiatky litrov vody. Pravidelne kontrolujte svoje kohútiky a batérie a v prípade potreby ich opravte.

2. Skráťte sprchovanie

Sprchovanie je jedným z najväčších spotrebiteľov vody v domácnosti. Skrátenie sprchovania o 2 minúty vám môže ušetriť až 60 litrov vody na jedno sprchovanie. Samozrejme, keď sa mydlíte, zastavte vodu a potom sa už len opláchnite.

3. Zatvorte kohútik pri umývaní zubov a holení

Nepúšťajte vodu zbytočne pri umývaní zubov alebo holení. Zatvorte kohútik a zapnite ho len vtedy, keď ju potrebujete na opláchnutie.

4. Umývajte riad v umývačke riadu

Umývačka riadu spotrebuje menej vody ako umývanie riadu ručne, pokiaľ je naplnená na maximum.

5. Používajte úsporné spotrebiče

Pri výbere nových spotrebičov, ako sú práčky, umývačky riadu, sa zamerajte na modely s nízkou spotrebou vody.

6. Zbierajte dažďovú vodu

Dažďovú vodu môžete zbierať do sudov a používať ju na polievanie záhrady, umývanie auta alebo napúšťanie bazéna.

7. Využite vodu z vane na polievanie

Po vykúpaní nechajte vodu vo vani vychladnúť a použite ju na polievanie izbových rastlín alebo záhrady. Samozrejme za predpokladu, že ste nepoužili nejakú "chemickú" kozmetiku, ale len 100% BIO, aj to len v malom množstve.

8. Správne zalievajte záhradu

Polievajte záhradu ráno alebo neskoro večer, aby ste minimalizovali odparovanie vody. Zamerajte sa na korene rastlín a vyhnite sa zalievaniu listov.

9. Inštalujte úsporné sprchové hlavice a perlátory

Šetrné sprchové hlavice a perlátory na kohútiky dokážu znížiť prietok vody bez toho, aby ovplyvnili komfort sprchovania alebo umývania.

10. Buďte si vedomí svojich návykov

Všímajte si, ako s vodou zaobchádzate v priebehu dňa a hľadajte príležitosti na šetrenie. Aj malé zmeny v správaní vám pomôžu znížiť spotrebu vody a ochrániť životné prostredie.

Okrem týchto tipov existuje mnoho ďalších spôsobov, ako ušetriť vodu v domácnosti. S trochou snahy a uvedomelosti môžete znížiť svoju spotrebu vody a prispieť tak k ochrane tejto vzácnej komodity. Nezabudnite, že každý ušetrený liter vody sa počíta!

Ako ušetriť vodu

...