Sneh sa už topí, teplota pomaličky lezie hore teplomerom a aj svetlo vonku človek vidí konečne aj po skončení pracovnej doby. O chvíľu jar vypukne naplno a ak ste dali zimu na medveďa a strávili ju riadenou hibernáciou, je načase ponaťahovať končatiny a ochabnutému svalstvu ukázať, kto je tu pán. Dobre vieme, aké to je začať po sladkom ničnerobení s niečím tak psychicky protivným, ako fyzická aktivita, ale nebojte sa, dá sa to a zvládnete to. Aj bez obetí na životoch a ťažkých strát. Začneme pekne pozvoľna a postupne budeme pridávať.
Na začiatok, aby sme telo hneď nevystrašili, necháme ho robiť to čo vie a čo bolo nútené robiť aj počas odpočinku. Kráčajte. Choďte, pomaličky stúpajte z nohy na nohu. Nič ťažké. 30 minút chôdze denne a budete sa cítiť podstatne lepšie. A navyše pripravíte telo na ďalšie stupne aktivity. Ak sa chcete motivovať, kúpte si nejaký náramok alebo smart hodinky, ktoré vám budú merať kroky. Nie je nič motivujúcejšie, ako štatistiky. Ale nie aby ste podvádzali. Chodiť treba pravidelne, každý deň 30 minút. Nieže celý týždeň budete sedieť a cez víkend dáte 6 hodinovú túru. Tým si tak maximálne ublížite. Každý deň 30 minút. To dá každý.
Už prituhuje, ale nedá sa inak. Ak to myslíte s formou vážne, začať behať je prirodzený postup. Po pár týždňoch chodenia vám to ani nepríde čudné. Jedného dňa sa rozbehnete a už sa vám nebude chcieť zastaviť – to je evolúcia. Beh je jednoduchý a pomerne lacný. Stačia bežecké topánky (investujte do lepších, ušetria vám zdravie), tepláky, ktoré doma isto splašíte, a nejaké to funkčné tričko. Opäť, treba začať zľahka, kombinujte beh a chôdzu, tak aby ste sa hneď nezadýchali. Postupne sa snažte čoraz viac bežať a menej kráčať. A keď zvládnete bežať 30 minút v kuse, máte vyhraté. Telo si zvyklo a ako každý správny narkoman, bude si pýtať vyššie dávky. Doprajte mu ich a vezte sa na jeho závislosti. A všetko si merajte, veď máte nové smarthodinky.
Aj olympijský víťaz v behu sem tam potrebuje oddychovať, takže raz za čas príde ťažšia chvíľa aj na vás. Netreba sa však hneď vzdávať, do formy sa dá dostať aj po sediačky. Teda v tom prípade, ak si sadnete na bicykel. Ak behať nemôžete alebo si naozaj od neho chcete na chvíľku odpočinúť, bicykel je skvelým spôsobom, ako nevyjsť z cviku. Navyše je bicyklovanie aj šetrnejšie k vášmu telu – spýtajte sa vašich kolien. Bicykel je skvelý dopravný prostriedok a tak sa na ňom nemusíte len zabávať. Taká ranná cesta do práce na bicykli je skvelé kardio a zaručene vám zlepší deň. Kombinujte behanie s bicyklovaním a kilá pôjdu dole rýchlejšie ako akcie bitcoinu. Pár kilometrov denne a sem tam nejaký ten prudší kopec úplne postačí. Aj Peťo Sagan tak začínal.
Ako dlho ste nestáli na korčuliach? Dlho? Robíte chybu. Inline korčule sú skvelým spôsobom ako skĺbiť zábavu a tréning. Stačí trocha cviku a ste pánom hrádze a priľahlých galaxií. Naozaj, ide o super aktivitu, ktorá je veľmi šetrná k vašim kĺbom, teda ak sa naučíte aj brzdiť... Naučiť sa dobre korčuľovať je veľmi jednoduché a pri samotnom pohybe zapájate svaly, ktoré ostávajú pri behu neaktívne. Ak teda chcete komplexnejší tréningový proces k vlastným nohám a bicyklu si pripočítajte aj inline korčule. Ľutovať nebudete. Len pozor, nejazdite za mokra, to je už úplne iný šport.
To najhoršie sme si prefíkane nechali až nakoniec. Spoliehame sa na to, že keď už ste to dočítali až sem, už to do konca nejak doklepete. Fyzické aktivity sú totiž len jednou stranou mince. Tou druhou je stravovanie. Bez zdravých jedál sa vám pekáč na bruchu nevyhodí a ani povisnutý zadok nenaskočí do vyšších sfér. Obmedzte mastné a údené. Ak sa toho nedokážete vzdať úplne, naozaj aspoň radikálne znížte príjem takýchto jedál. Pridajte do jedálnička viac zeleniny a ovocia. Pečivo je tiež hriech. Teda predovšetkým to biele. Hľadajte v obchodoch zdravé, celozrnné atď. Nájdite si čo vám chutí a prekonajte prvotný smútok za starým dobrým chlebom a rožkami. Zachutí vám aj to zdravé, to garantujeme. Nuž a na úplný záver ešte rada nad zlato. Nech už začnete s čímkoľvek, nepreháňajte to a regenerujte. Regenerácia je dôležitejšia ako samotný tréning. Ak sa po troch dňoch odrovnáte, ani ten najodhodlanejší mozog sa už do takejto záťaže nepohrnie. Po námahe nasleduje oddych, myslite na to. Nech sa vám darí.