Domček


„Môj dom, môj hrad“

Ako sa pripraviť na leto a ochrániť dom pred horúčavami

Leto je obdobie dovoleniek, grilovania a slnečných dní. Avšak horúce počasie môže priniesť aj nepríjemnosti v podobe prehriatia a dusna v dome. Našťastie existuje mnoho vecí, ktoré môžete urobiť pre to, aby ste sa na leto pripravili a ochránili svoj dom pred horúčavami. Tu je niekoľko praktických tipov.

1. Tienenie

Vonkajšie tienenie: Zaistite tienenie domu pomocou markíz, roliet, žalúzií, pergoly alebo dajte si nainštaľovať špeciálne fólie na okná. Tieto tieniace prvky zabránia priamemu slnečnému žiareniu prenikať do domu a udržia jeho interiér chladnejší.

Vnútorné tienenie: V horúcich dňoch používajte záclony, rolety či závesy na oknách, aby ste zabránili prehrievaniu interiéru.

2. Vetranie

Pravidelne vetrajte dom v chladnejších ranných a večerných hodinách. Otvorte okná a dvere, aby ste do domu pustili čerstvý vzduch a odviedli horúci vzduch von. Využite prievan na efektívne chladenie domu. Otvorte okná na protiľahlých stranách domu, aby ste vytvorili prúd vzduchu.

3. Chladenie

Používajte klimatizáciu efektívne. Nastavte si termostat na miernu teplotu (okolo 25°C) a dbajte na to, aby klimatizácia bola dobre udržiavaná. Zvážte inštaláciu stropných ventilátorov. Ventilátory pomáhajú cirkulovať vzduch v miestnosti a vytvárajú pocit chladu. Využite chladiace zariadenia, ako sú chladné obklady a ventilátory s triskami s chladiacou vodou, na ochladenie tela v horúcich dňoch.

...

4. Ďalšie opatrenia

Vypínajte nepotrebné elektronické zariadenia a žiarovky, ktoré produkujú teplo.

Vyvarujte sa vareniu a pečeniu v horúcich dňoch, pretože tieto aktivity zvyšujú teplotu v dome. Zvážte jedlá, ktoré nie su náročné na dlhú tepelnú prípravu, alebo sa dajú pripraviť vonku, napríklad na grile.

Udržujte vonkajšie povrchy domu čisté a bez prachu, aby ste zabránili absorpcii slnečného žiarenia.

Zasaďte stromy a kríky okolo domu, ktoré poskytnú tieň a pomôžu ochladiť vzduch.

Dodržiavaním týchto tipov môžete efektívne ochrániť svoj dom pred horúčavami a udržať v ňom príjemnú teplotu aj v tých najteplejších letných dňoch!

Klimatizácia

...