Domček


„Môj dom, môj hrad“

Ako zazimovať záhradu: Užitočné tipy pre prípravu na chladné mesiace

Blížia sa chladné mesiace a je dôležité správne pripraviť svoju záhradu na zimu. Zazimovanie záhrady je kľúčovým faktorom pre ochranu rastlín pred mrazom a nepriaznivými podmienkami. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako zabezpečiť, aby vaše rastliny prežili zimu vo zdravom stave.

Očistite záhradu

Pred začiatkom zimy dôkladne očistite záhradu od všetkého suchého lístia, plevelov a odpadkov. Tým sa minimalizuje riziko šírenia chorôb a škodcov v zime.

Zastriekajte rastliny

Niektoré rastliny môžu byť citlivé na mrazy. Sledujte počasie a pred očakávanými mrazmi ich zastrieknite vodou, aby vytvorili ochranný ľadový plášť. To pomôže chrániť ich citlivé časti pred nízkymi teplotami.

Znížte zalievanie

V zime je menej slnečného svetla a rastliny potrebujú menej vody. Postupne znížte zalievanie a zabezpečte, aby pôda nebola príliš namočená, čo by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov.

Chránťe citlivé rastliny

Citlivé a exotické rastliny presuňte do interiéru alebo do skleníka, kde budú chránené pred chladom. Ak to nie je možné, použite ochranné plachty alebo fólie na krytie rastlín.

Krycie materiály

Použite mulč alebo suché lístie na pokrytie koreňov rastlín. To poskytne izoláciu a ochráni ich pred mrazom.

Prerezávanie stromov a kríkov

Prerezávaním stromov a kríkov odstráňte mŕtve alebo choré konáre. To pomôže stimulovať rast nových výhonkov a zlepšiť štruktúru rastlín.

Príprava pôdy

Na jarnú výsadbu pripravte pôdu. Obrábaním a hnojením zabezpečíte, že pôda bude pripravená na nové rastliny.

Výsev na jar

Ak máte rastliny, ktoré sa vysievajú na jar, pripravte si ich semená a kvetináče, aby ste boli pripravení na novú sezónu.

Monitorujte počasie

Sledujte predpovede počasia a buďte pripravení na neočakávané mrazy alebo snehové prehánky. Môžete mať pripravené ďalšie ochranné kroky na ochranu rastlín.

Hrabanie lístia

...