Potrebujeme: 2 veľké cibule, 3 paradajky, vajce, kocka bujónu, 4PL oleja, 1,25L vody, soľ, pažítka.
Ako na to: na rozohriatom oleji speníme na kolieska nakrájanú cibuľu. Paradajky sparíme, ošúpeme a dužinu nakrájame na plátky. Paradajky pridáme k cibuli a mierne osmažíme. Potom zmes zalejeme vývarom a povaríme. Keď je zelenina mäkká, pridáme do polievky rozšľahané vajce, podľa chutí osolíme a chvíľu povaríme.
Potrebujeme: 4 cibule, PL hladkej múky, 1/2L vody, 100g eidamu, 4 plátky svetlého chleba, olej, čierne korenie, soľ.
Ako na to: cibule olúpeme a nakrájame na tenšie kolieska. V hrnci ju speníme na lyžici oleja. Potom cibuľu posypeme múkou, na miernom ohni premiešame a restujeme dozlata. Prilejeme studenú vodu, osolíme a okoreníme. Polievku privedieme k varu a necháme variť 20 minút. Krajce chleba opečieme na troške oleja. Opečený chlieb rozložíme do pekáča a zalejeme cibuľovou polievkou. Posypeme nastrúhaným syrom a dáme zapiecť do vopred vyhriatej rúry na 15 minút.
Potrebujeme: 600g cibule, 3PL masla, 200ml bieleho vína, PL hladkej múky, 200ml zeleninového vývaru, 3PL kremžskej horčice.
Ako na to: cibuľu olúpeme, nakrájame nahrubo a opražíme na masle. Potom podlejeme bielym vínom a zaprášime hladkou múkou. Zmes zalejeme 100ml zeleninového vývaru zmiešaného horčicou. Dôkladne rozmiešame a dusíme pod pokrievkou asi 10 minút domäkka. Podľa potreby ešte podlejeme zvyškom vývaru. Nakoniec osolíme a dusíme tak, aby omáčka zhustla. Ak máte radi hladké omáčky, môžete ju rozmixovať ponorným ručným mixérom nahladko.
Potrebujeme: biela cibuľa, žltá cibuľa, maslo, zeleninový bujón, 700ml vody, 3PL hladkej kukuričnej múky, 100ml sladkej smotany, vegeta.
Ako na to: na masle speníme obe nakrájané cibule, pridáme kukuričnú múku, premiešame, zalejeme vriacou vodou s rozpusteným zeleninovým bujónom a chvíľu povaríme. Potom prilejeme sladkú smotanu, dochutíme vegetou a omáčku rozmixujeme.
Potrebujeme: 150g cibule, 150g feniklu, 40g masla, 60ml olivového oleja, 50g medu, 140g hladkej múky, 2,3L zeleninového vývaru, 300ml smotany, 100ml kyslej smotany, 300g šampiňónov, soľ, čierne korenie, drvená rasca, Na opečený chlieb: 150g tmavého chleba, 4 strúčiky cesnaku, šalvia, 20ml olivového oleja.
Ako na to: fenikel očistíme, rozpolíme a vyrežeme stred. Cibuľu a fenikel nakrájame na plátky a na oleji s maslom urestujeme. Pridáme med, hladkú múku, krátko urestujeme a zalejeme horúcim zeleninovým vývarom. Rozšľaháme metlou a pomaly varíme 20 minút. Pridáme obe smotany a krátko povaríme. Zmes rozmixujeme na hladký krém. Dochutíme soľou, korením a drvenou rascou. Šampiňóny umyjeme, nakrájame na plátky a na masle ich urestujeme. Dochutíme soľou, korením a drvenou rascou. Chlieb bez kôrky nakrájame na kocky a na olivovom oleji opečieme. V polovici opekania pridáme nasekaný cesnak a nakrájané lístky šalvie. Dopečieme do zlatej farby. Pri podávaní dáme na tanier vyprážaný chlieb, opečené šampiňóny a zalejeme polievkou.
Cibuľa: Univerzálna surovina, ktorá je súčasťou nespočetného radu pokrmov. Ale pri otvorených žalúdočných vredoch jej konzumáciu treba obmedziť na minimum.
Ostrý nôž: Je dôležitý nielen pre pohodlie. S ostrým nožom sa krája ľahko, osobitne pri krájaní cibule alebo mäkšej zeleniny ľahko nakrájame úplne tenké plátky.
Rasca: Dochutí cibuľové jedlá typickou chuťou a vôňou a je výborná aj v liečiteľstve, obmedzuje nadúvanie, uľahčuje trávenie a odkašliavanie, zvyšuje apetít.
Droždie: Cibuľové kysnuté koláče boli obľúbeným múčnikom našich starých mám a bez droždia sa pripraviť nedali. Zvyčajnou mierou na koláč je jedna kocka – asi 40g.