Zdravie


„Zdravie máš len jedno“

Figy: Prírodný liek na dobrú náladu, nervozitu a únavu

Čerstvé figy majú orientálne sladkú medovú chuť a dužinu takú mäkkú, že sa rozplýva na jazyku. Figy vyhľadávajú najmä labužníci, nie každý ich má rád. A pritom sú nabité liečivými a výživnými látkami a aj sušené patria k najzdravším pochúťkam. Ak raz za hodinu zjeme jednu figu, celé dopoludnie či popoludnie nepocítime hlad, okrem toho nervom i mozgovým bunkám dodáme okolovitalitu, ba dokonca nám pomôžu schudnúť! Figa je plod figovníka pochádzajúceho z Orientu, no v súčasnosti sa pestuje aj v teplých krajinách Európy : v Španielsku, Portugalsku, Grécku, Turecku, na Cypre, v južnom Taliansku a vo Francúzsku. Vďaka tomu si môžeme dopriať pôžitok z fíg takmer po celý rok.

Účinné látky fíg

figy sú veľmi starý liečivý prostriedok. Už egyptskí liečitelia okolo roku 1500 pred Kristom vedeli, že figy pôsobia preventívne proti niektorým chorobám. Figy obsahujú enzýmy na podporu trávenia, antibakteriálne zložky, vlákninu a vyváženú kombináciu 11 vitamínov, 14 minerálov a 14 aminokyselín (stavebných jednotiek bielkovín). Figa s hmotnosťou 15 gramov má 42 kilojoulov a napriek nízkej energetickej hodnote nás rýchlo zasýti. Cukrové zložky (glukóza, fruktóza) stimulujú nervy a mozog. Ľudia so zníženou hladinou cukru v krvi, ktorí majú neprekonateľnú chuť na sladké, mali by namiesto zákuskov a cukríkov radšej siahnuť po figách. Figy rýchlo dvíhajú hladinu cukru v krvi, odstraňujú nervozitu, ale nepriberá sa z nich.

Figy ako lahodná náhrada zákuskov a čokolády

Dužinatá sladká figa je najlepšia náhrada za cukríky, čokoládu, keksíky, koláčiky, napolitánky a iné lákadlá s obsahom cukru. Figy sú rovnako sladké, rovnako chutné, ale sú ľahko stráviteľné a nepriberá sa z nich. Figy majú najvyššiu alkalickú (bázickú) hodnotu spomedzi všetkých potravín. Nezdravý spôsob stravovania v stánkoch s rýchlym občerstvením a v závodných jedálňach vedie k prekysleniu organizmu. Ak konzumujeme veľa mäsa, údenín, cestovín zo svetlej múky a sladkostí, zásadité figy nám pomôžu zneutralizovať kyseliny. Figy obsahujú veľa vlákniny a vďaka tomu účinkujú ako jemnejšie a oveľa prospešnejšie laxatívum (preháňadlo) ako lieky z lekárne. Semienka z fíg pôsobia v črevách ako vláknina. Ak denne zjeme za hrsť fíg, urobíme pre zdravú črevnú flóru viac, ako keby sme užívali tabletky. Biely povlak na sušených figách je kryštalizovaná glukóza, vďaka ktorej sú také sladké. Na záver dva tipy z ázijského liečiteľstva: 1. šťava z nezrelých fíg odstraňuje bradavice, 2. zuby nás prestanú bolieť, ak si ďasná pomasírujeme figovou dužinou.

Nákup fíg

V závislosti od krajiny pôvodu máme na výber veľké množstvo plodov líšiacich sa farbou a tvarom – od zelených cez červenohnedé až po fialové. Sušené figy sú však zvyčajne všetky ploché a svetlohnedé. Figy sú veľmi aromatické a sladké ako med, mäkké a lahodné. Žiaľ, často bývajú chemicky ošetrené. Nakupujeme ich hlavne v predajniach s racionálnou výživou.

Ako môžu figy pomôcť nášmu organizmu?

Figy pre naše zdravie

...