Recepty


„Chutné recepty na každý deň“

Jahodové džemy

Viete aký je rozdiel medzi džemom, marmeládou a lekvárom? Vysvetlime si čo vlastne kupujeme

Džem – musí obsahovať aspoň 35 percent ovocia. V minulosti sa vyžadovalo, aby mal aj kúsky ovocia. Dnes je norma volnejšia, stačí, keď má rôsolovitú konzistenciu. Na vytvorenie rôsolu sa do ovocného pretlaku pridáva pektín. Tvorbe rôsolu predchádza blanšírovanie, keď sa ovocie predvarí, aby sa dalo lepšie prepasírovať. Džem extra – je to novinka. Od „obyčajného“ džemu sa líši tým, že musí obsahovať kúsky ovocia. Platí tiež, že musí obsahovať väčšie množstvo suroviny, podľa ktorej je pomenovaný. Teda napríklad v marhuľovom džeme musí byť vyšší podiel marhúľ ako jabĺk. Lekvár – mal by sa vyrábať bez pridania cukru varením ovocia až do zahustenia alebo polotuhej konzistencie. Ovocie na výrobu lekváru by malo byť úplne dozreté, prípadne i prezreté, aby bol vyšší prirodzený obsah cukrov. Ak je použité ovocie málo sladké, treba lekvár dosladiť, inak zmes zhorkne. V priemyselnej výrobe sa často ako vstupná surovina používa pretlak zo sušených sliviek. Marmeláda – podľa európskych noriem sa môže vyrábať iba z citrusového ovocia. Pri výrobkoch z marhúľ, jahôd, zo šípok a z ďalšieho domáceho ovocia naše firmy tento názov nemôžu použiť. Musí obsahovať najmenej 20 percent ovocia. Je hustejšia ako džem, neobsahuje kúsky ovocia. Marmeláda sa používa ako plnka do pekárenských výrobkov. Nátierka – je to umelo vytvorený názov, ide vlastne o marmeládu, ktorá má byť výlučne z citrusových plodov. Ale iste budete so mnou súhlasiť, že aj tak najlepší lekvár alebo džem je domáci z čerstvého ovocia.

Jahodovo – čerešňový džem

Potrebujeme: 1kg odkôstkovaných čerešní, 1kg jahôd, 2 balíčky želírovacieho cukru, 2 lyžičky kyseliny citrónovej, 1kg cukru.

Ako na to: čerešne, jahody a ostatné suroviny dáme do hrnca, premiešame a varíme do zovretia. Potom povaríme ešte približne tri minúty a odstavíme. Hotový džem nalejeme do sklenených zaváraninových pohárov.

Jahodovo - pomarančový džem

Potrebujeme: 600g jahôd, 2 lyžičky kyseliny citrónovej, 400ml pomarančovej šťavy, balíček želírovacieho cukru.

Ako na to: jahody roztlačíme a zmiešame s pomarančovou šťavou, kyselinou citrónovou a so želírovacím cukrom. Privedieme k varu a za stáleho miešania varíme asi 3 až 10 minút. Horúci džem dáme do pohárov.

Jahodovo – ríbezľový džem

Potrebujeme: 700g jahôd, 200g červených ríbezlí, balíček želírovacieho cukru, 1200g kryštálového cukru.

Ako na to: nakrájané jahody s ríbezľami dáme do hrnca. Želírovací cukor zmiešame s dvoma lyžicami kryštálového cukru a pridáme do ovocia. Povaríme minútu, pridáme zvyšok cukru. Varíme ešte aspoň 5 minút.

Jahodovo – limetový džem

Potrebujeme: 2 limety, 1kg jahôd, 1kg želírovacieho cukru.

Ako na to: limetky umyjeme, kôru ošúpeme a šťavu vytlačíme. Päťsto gramov jahôd pokrájame na malé kúsky, zvyšok roztlačíme na pyré. Asi 4 lyžice limetovej šťavy a kôru zmiešame s jahodami vo väčšom hrnci. Prisypeme želírovací cukor a necháme 3 až 4 hodiny odstáť. Potom zmes privedieme do varu a na prudkom ohni za stáleho miešania varíme 4 minúty. Plníme do pohárov.

Jahodovo – banánový džem

Potrebujeme: 700g jahôd, 300g banánov, 1 lyžičku kyseliny citrónovej, balíček želírovacieho cukru.

Ako na to: jahody a banány nakrájame na malé kúsky. Všetky ingrediencie spolu premiešame v hrnci a za stáleho miešania privedieme do varu. Po zovretí miešame ďalšie tri minúty a odstavíme. Penu odoberieme a naplníme džemom poháre.

TIP na záver: Po zatvorení postavte poháre dolu viečkom asi na 5 minút, aby sa dobre chytilo.

Jahodové džemy

Ilustračné foto

...

Niečo nové do kuchyne?