Domček


„Môj dom, môj hrad“

Kedy môžeme pred zimou prestať kosiť trávnik: Praktické rady

S blížiacou sa zimou prichádza otázka, kedy prestanete kosiť trávnik. Správna starostlivosť o trávnik v jesenných mesiacoch je kľúčová pre jeho zdravie počas zimy a obnovenie v nasledujúcej jari. Tu sú praktické rady, kedy a ako správne ukončiť sezónu kosenia.

Správne načasovanie

Správny čas na posledné kosenie trávnika pred zimou závisí od klimatických podmienok vo vašom regióne. Všeobecne platí, že posledné kosenie by sa malo vykonať približne tri až štyri týždne pred prvými očakávanými mrazmi. To dáva trávniku čas zotaviť sa z posledného kosenia pred príchodom chladnejšieho počasia.

Dĺžka trávnika

Pred posledným kosením skráťte trávnik na odporúčanú dĺžku pre váš druh trávy. V podstate ho pokoste ako vždy, lepšia je skôr kratšia ako dlhšia tráva.

Čistenie a hnojenie

Pred ukončením kosenia je vhodné odstrániť listie a iné nečistoty z trávnika, aby sa zabránilo problémom so škodcami a hnilobou. Taktiež môžete zvážiť hnojenie trávnika, aby sa posilnil jeho koreňový systém pred zimou.

Zber pokosenej trávy

Po poslednom kosení nezabudnite zozbierať pokosenú trávu. Tráva, ktorá zostane na trávniku, môže spôsobiť hnilobu a pleseň, čo môže poškodiť vašu trávu. Zozbieraná tráva môže byť kompostovaná alebo využitá ako mulč na iných častiach vášho pozemku.

Kosenie počas zimy

V niektorých regiónoch s miernymi zimami sa môže vyskytnúť potreba občasného kosenia aj počas zimy, ak trávnik rastie. V takýchto prípadoch dávajte pozor, aby ste kosiť nešli počas obdobia mrazov alebo sneženia, keď je trávnik zmrznutý alebo pokrytý snehom.

Starostlivosť o techniku

Po ukončení kosenia je tiež dôležité správne očistiť a pripraviť kosačku na zimu. Zvyčajne zahŕňa vyprázdnenie benzínového palivového systému a odstránenie nalepených nečistôt. Toto zabezpečí, že bude vaša kosačka pripravená na ďalšiu sezónu.

Prestať kosiť trávnik pred zimou je dôležitým krokom v starostlivosti o váš pozemok. Dodržiavanie týchto zopár rád vám pomôže udržať váš trávnik v dobrej kondícii.

Kosenie trávnika

...