Fitness


„Šport a zdravý životný štýl“

Ako naštartovať metabolizmus: Tipy a triky pre zdravý metabolický rytmus

Metabolizmus je proces počas ktorého naše telo dokáže premieňať kalórie a kyslík na energiu. Denne spálime 65 až 75 % kalórií, ktoré prijmeme. Ak sa hýbeme tak aj viac. Smutným fenoménom dnešnej doby je však nedostatok pohybu. Sedavé zamestnanie, chronická únava, ale aj civilizačná lenivosť spôsobujú, že rýchlosť spaľovania v našom tele klesá a tak nám namiesto svalov pribúdajú kilá tuku. Zlou správou je, že nemáme žiaden čarovný prútik, ktorý by vás udržal štíhlych aj bez akéhokoľvek pohybu a cvičenia. Dobré je však to, že ak dodržíte našich 5 rád, spomaľovanie metabolizmu aspoň výrazne pribrzdíte a budete sa zaručene cítiť lepšie ako teraz.

Jedzte pravidelne a pestro

Vo väčšine takýchto článkov nájdete starú poučku o tom, že najdôležitejším jedlom dňa sú raňajky. O tom, že tento mýtus je dávno prekonaný raz napíšeme článok tiež, dôležité je, že ak ste doteraz jedli ráno nasilu, nemusíte. Radšej sa najedzte neskôr, niekedy doobeda, ale následne už jedzte zhruba 4 až 6 krát denne, v pravidelných časových intervaloch. Nemusíte si nakladať žiadne mini porcie. Telo si zvykne, že takto jedávate a prestane si ukladať zásoby tuku na horšie časy.

Poriadne sa napite

O pitnom režime koluje tiež nespočetné množstvo fám a mýtov. Pravda je taká, že treba piť toľko, aby ste necítili smäd. Ak ste smädní, už je neskoro a metabolizmus už spomalil. Zlaté pravidlo hovorí, že by ste za deň mali vypiť jednu tridsatinu vašej váhy. Čiže ľudia s 90 kilami by mali vypiť 3 litre vody denne. Samozrejme to ako pijete záleží od vášho dňa, od toho čo jete, ako sa hýbete, aj ako ste spali. Dôležité je preto predovšetkým nezabudnúť piť. Aj 1,5 litra vody denne je lepšie ako 3 deci... Pite však čistú vodu. Káva, čaj ani limonády sa do pitného režimu nerátajú, tie vás skôr odvodňujú a navyše kofeín neprospeje vášmu spánku.

Hýbte sa!

Ľahko sa to hovorí, však? Realizácia je ťažšia. Lenže opäť, netreba začínať hneď zhurta. Ak ste sa doteraz nehýbali, behaním či prudkým cvičením v návale eufórie si skôr ublížite, ako pomôžete. Začnite pokojne chodením. Odborníci radia denne prejsť denne aspoň 10 000 krokov. To zvládne každý. Moderné krokomery dnes stoja pár eur a ani smartwatche už vás nezruinujú. Vyberte si čo vám vyhovuje a prekonávajte svoje denné rekordy. Porovnávajte sa s priateľmi a všetko pôjde ľahšie. Ak vydržíte časom sa dostanete aj k behu alebo posilňovaniu. Ale začnite postupne a pridávajte si pomaly.

Spite kvalitne a dlho

Mnoho ľudí si myslí, že čím menej spia, tým viac stihnú a sú produktívnejší. Hmm, keby to tak fungovalo, bolo by to super. Lenže telo vie čo potrebuje a po čase sa ozve. Spite denne 7-8 hodín. Neprerušovane a v kvalitnej posteli. Vaše zdravie sa vám poďakuje. Hodinu pred spaním sa nerozptyľujte žiadnym displejom, ani modrým svetlom a uvidíte, že sa váš spánok podstatne zlepší. Štatistiky hovoria, že ľudia, ktorí dobre spia spaľujú o 35 % viac tuku, ako tí čo v noci pozerajú do tmy. My by sme sa na to dali, aj keby to bolo iba o 15 %. Pridajte sa aj vy.

Nestresujte

Stres je civilizačná choroba a či si to priznáte alebo nie, dotýka sa aj vás. A žiaľ vyberá si daň aj na zažívaní. Stres je nepriateľ metabolizmu číslo jeden. Dajte si záležať na tom, aby ste si každý deň mohli dopriať aspoň pár minút oddychu, kedy úplne vypnete hlavu a nemyslíte na nič. Niekto medituje, iný číta knihu, ďalší sa prechádza. Nájdite si aj vy niečo pri čom nemusíte myslieť na prácu alebo starosti a vybudujte si rutinu, ktorá vám pomôže denne sa svojmu oddychu venovať.

Naštartujte svoj metabolizmus

...

Už vieš čo ťa dostane do formy?