Zdravie


„Zdravie máš len jedno“

Telo treba po zime upraviť, očisťiť

Očistné kúry nemusia byť strašiakom. Pár dní striedmeho stravovania zvládne každý. Prečo odlahčiť jedájny lístok? Dôvodov je hneď niekoľko. Ľudský organizmus počas zimy nefunguje tak dobre ako v teplejších mesiacoch. Trávenie je pomalšie a v tele sa hromadia škodlivé látky. Nestrávené zvyšky potravy začínajú hniť a kvasiť a do organizmu sa vylučuje viacej jedov. Telo sa ich nedokáže bez zvyšku zbaviť a tak sa zanáša škodlivynami. Proces detoxikácie je najúčinejší práve príchodom jari. Nielenže stúpa aktivita organizmu, ale upratovaniu v tele praje aj počasie. V jarných mesiacoch je dĺžka dňa i noci približne rovnaká a teploty sú príjemné. Očistná kúra tak nie je energeticky náročná ako počas horúceho leta či zimných mesiacov. Napriek tumu treba pred každým detoxom zvážiť svoj zdravotný stav. Organizmus oslabený nádchou či chrípkou by len ťažko zvládol niekoľkodňové postenie.

Dobrí pomocníci očisty

Kyslá kapusta - priaznivo vplýva na mikroflóru tráviaceho traktu a prečistuje organizmus. Podporuje krvotvorbu a telu dodáva celú škálu vitamínov a stopových prvkov ako fosfor, železo, draslík, horčík a predovšetkým vitamín C.

Hnedá ryža - pre vysoký obsah vlákniny je skvelou potravou počas detoxikačných kúr, pretože podporuje správnu činnosť čriev. Je bohatá na esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nevie syntetizovať a musí ich príjimať z potravy.

Jablká - majú nízky obsah kilojoulov a vysoký obsah fruktózy, takže vás zasýtia na dlhší čas. Obsah vlákniny súčasne pomáha regulovať hladinu cholesterolu v krvi a účinná látka pektín je dobrým pomocníkom pri vylučovaní škodlivín z tela.

Jablko pre naše zdravie

...