Recepty


„Chutné recepty na každý deň“

Ako uvariť najlepší guláš: Objavte tajomstvá varenia plus recepty

Praotec guláša sa zrodil v tureckých hlavách, presnejšie v hrncoch. Maďari tureckú receptúru vylepšili o vynikajúcu papriku a jedno z najobľúbenejších jedál bolo na svete. Dnes existuje nespočetne veľa receptov na túto pochúťku. Pri príprave pravého kotlíkového guláša treba myslieť na niekoľko dôležitých vecí.

Mäso

Je tou najdôležitejšou surovinou. Klasicky sa guláš pripravuje z hovädzej glejovky, ale svet pozná guláš z hovädzieho, bravčového, kuracieho, teľacieho, jahňacieho či dokonca rybieho mäsa.

Korenie

Ak plánujeme prípravu guláša, určite nesmieme zabudnúť zadovážiť si sladkú mletú papriku, prípadne jej pálivejší variant. Samozrejmosťou je aj soľ, čierne korenie, prípadne majorán.

Cibuľa

Aj správna príprava cibule a jej množstvo sú kľúčom k dobrému gulášu. Nie vždy platí staré známe pravidlo „koľko mäsa, toľko cibule“. To funguje objemovo, podľa váhy by mal byť pomer asi 3:2 v prospech mäsa.

Zahustenie

Často sa traduje trik na zahusťovanie chlebom namiesto múky. Profesionáli však používajú na zahustenie tmavú zápražku, ktorá vytvorí aj krásnu farbu guľáša. Nastrúhaný chlieb však poslúži pomerne dobre.

Miešanie

Pre zaujímavosť možno spomenúť, že niektorí kulinári neodporúčajú guláš pri varení miešať, iba pretriasť pod pokrievkou. Keď sa zredukuje šťava, majú sa do guláša zoškriabať „pripekance“ zo stien hrnca.

Doba varenia

Ozajstný kotlíkový guláš sa musí variť pomaly, aspoň dve hodiny, treba sa obrniť trpezlivosťou a odolať lákavej vôni. Mäso je potom úžasne krehké. Voda by sa mala úplne vydusiť, aby zostala len hustejšia šťava.

Kotlíkový guláš

Ilustračné foto

RECEPTY

Bezmäsité guláše

Bezmäsité guláše

Dobrý guláš sa dá uvariť aj bez mäsa. Inšpirujte našimi receptami a uvarte si chutný, bezmäsitý guláš, ktorý bude aj trošku dietnejší...

Celý recept >>

Bravčové guláše

Bravčové guláše

Získajte inšpiráciu pre jedinečné kombinácie korenín a chuťových zážitkov. Pozrite si naše recepty a objavte tajomstvá prípravy lahodných gulášov, ktoré potešia vaše chuťové poháriky...

Všetky recepty >>

Hovädzie a teľacie guláše

Hovädzie a teľacie guláše

Máme pre vás vynikajúce recepty na hovädzie a teľacie guláše. Získajte inšpiráciu pre jedinečné kombinácie mäsa, korenín a techník varenia...

Všetky recepty >>

Guláše z hydiny

Guláše z hydiny

Oživte svoj jedálniček s našimi kreatívnymi receptami na guláše z hydiny. Získajte inšpiráciu pre varenie so šťavnatým kuracím alebo morčacím mäsom...

Všetky recepty >>
...

Niečo nové do kuchyne?